FAKULTI KEJURUTERAAN MEKANIKAL

    Penubuhan Fakulti Kejuruteraan Mekanikal (FKM) di UiTMPP adalah untuk menambah bilangan pelajar bumiputera bagi memenuhi keperluan tenaga kerja kejuruteraan mekanikal di seluruh negara. Ia telah ditubuhkan selaras dengan penubuhan UiTMPP pada 16 Jun 1996 di kampus sementara dengan menggunapakai bangunan sekolah di Permatang Pasir, Pulau Pinang. Pada masa tersebut hanya terdapat dua orang staf akademik sahaja. Kumpulan pertama yang mengikuti pengajian sepenuh masa Diploma Kejuruteraan Mekanikal adalah seramai 35 orang pelajar. Pada bulan Ogos 2003, FKM telah berpindah ke kampus tetap di Permatang Pauh, Pulau Pinang. Ekoran penutupan program Diploma Kejuruteraan Mekanikal di UiTM Arau Perlis maka pada November 2003, FKM UiTMPP telah menerima kedatangan semua kakitangan dan pelajar-pelajar dari sana. 

    VISI

    Menerajui bidang Kejuruteraan Mekanikal ke arah kecemerlangan global berteraskan pendidikan dan penyelidikan

    MISI

    Melahirkan graduan dengan asas Kejuruteraan Mekanikal yang mantap, berkemahiran analitikal, berkepimpinan, berdaya saing, kreatif, inovatif dan beretika.

    PIAGAM PELANGGAN

    1. Menyediakan persekitaran yang kondusif untuk proses pengajaran dan pembelajaran yang berkesan.
    2. Menyediakan graduan berkualiti yang memenuhi keperluan tenaga kerja tempatan dan antarabangsa.
    3. Memastikan kurikulum disemak secara berterusan dan mengambilkira perkembangan teknologi semasa.
    4. Mengekalkan hubungan dan kerjasama dengan alumni, industri dan lain-lain Institusi Pengajian Tinggi dalam dan luar negara.
    5. Memberi perkhidmatan yang cekap dan mesra.

     

     

     

     

    Penyelidikan

    There is a wide variety of researches carried out in the Faculty of Mechanical Engineering and these research activities continue to grow. Three Special Interest Group (SIG) have been established, which specialized in communication system, renewable energy system, control system, and computing.

    Antenna and Microwave Research Group (AMRG)
    Research focuses on antenna and microwave.

    Renewable Energy And Energy Management Research Group (REM)
    Research in this area focuses on renewable energy and energy management.

    Advance Control Systems And Computing Research Group (ACSCRG)
    The focus here includes intelligent control system and computing for advanced rehabilitation engineering and medical imaging.

    Perundingan 

    Students Handbook (EM241)

      DOWNLOAD 

    Laporan Tahunan FKM UiTM Pulau Pinang 2017

    DOWNLOAD

    Borang Penggunaan Bengkel

    DOWNLOAD


    Borang-borang yang berkaitan dengan akademik boleh dimuat turun dari lamaHal Ehwal Akademik (HEA



    Ketua Pusat Pengajian

    Mohamad Irwan Bin Yahaya (Dr.)

    Ketua Program Ijazah
    Azmi bin Mohamed Yusoff (Dr.)

    Ketua Program Diploma
    Yusli Bin Yaakob (Dr)

    Ketua Bidang Mekanik & Bahan (Ijazah)
    Dzullijah Binti Ibrahim

    Ketua Bidang Mekanik & Bahan (Diploma)
    Siti Shareeda Binti Mohd Nasir

    Ketua Bidang Pembuatan (Ijazah)
    Muhamad Bin Othman

    Ketua Bidang Pembuatan (Diploma)
    Azman Bin Ahmad Bakir(Ts)

    Ketua Bidang Haba Bendalir (Ijazah)
    Hamid Bin Yusoff (Dr)

    Ketua Bidang Haba Bendalir (Diploma)
    Sharzali bin Che Mat (Dr)

    SENARAI PENSYARAH FAKULTI KEJURUTERAAN MEKANIKAL:

    No. Nama Jawatan No. Telefon Email
    1 Abdul Rahman Bin Hemdi (Ts Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823174
    019-4570019
    abdulrahman643@uitm.edu.my
    2 Mohamad Irwan Bin Yahaya (Dr.) Pensyarah Kanan DM52 04 382 3213
    0194817163
    irwan352@uitm.edu.my
    3 Noor Iswadi Bin Ismail (Ts Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823180
    017-4898848
    iswadi558@uitm.edu.my
    4 Mohd Mahadzir Mohammud @ Mahmood(Prof Madya Ts Dr) Prof Madya DM54 04-3823210
    0194547002
    mahadzir399@uitm.edu.my
    5 Sh Mohd Firdaus Bin Sh Abdul Nasir (Ts Ir.) Pensyarah Kanan DM52 04-3823173
    0194144120
    sh.firdaus@uitm.edu.my
    6 Muhamad Bin Othman Pensyarah Kanan DM52  0134268879  
    7 Abdul Halim Bin Zulkifli (Prof Madya Dr) Profesor Madya 04-3823176
    019-4800792
    abdulhalim540@uitm.edu.my
    8 Muhammad Arif Bin Ab Hamid Pahmi (Ts) Pensyarah Kanan DM52 04-3823206
    019-5781706
    arif.hamid.pahmi@uitm.edu.my
    9 Yusli Bin Yaakob (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823216
    011-29000912
    yusli662@uitm.edu.my
    10 Azmi Bin Mohamed Yusof (Dr. Ing) Pensyarah Kanan DM52 04-3822515 azmi349@uitm.edu.my
    11 Ahmad Sufian Abdullah (Dr.) Pensyarah Kanan DM52 04-3823155
    019-3112204
    sufian@uitm.edu.my
    12 Hamid Bin Yusoff (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823195
    0196004090
    hamidyusoff@uitm.edu.my
    13 Koay Mei Hyie (Prof Madya Dr) Profesor Madya DM 54 04-3823153
    0166528816
    koay@uitm.edu.my
    14 Lim Jiunn Hsuh (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823164
    012-4753520
    limjiunnhsuh@uitm.edu.my
    15 Mohd Fauzi Bin Ismail (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823154 mohdfauzi305@uitm.edu.my
    16 Ong Jiunn Chit (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823165
    016-4224188

    jchitong@uitm.edu.my
    17 Salina Binti Budin (Prof Madya Dr)(Ir.) Profesor Madya DM 54 04-3823208
    019-4432018
    salinabudin@uitm.edu.my
    18 Bakri Bin Ali(Dr) Pensyarah Kanan DM52 04 382 3212
    013-5305128
    bakri071@uitm.edu.my
    19 Rasdi Bin Deraman Pensyarah Kanan DM52 04-3823171
    019-4780992
    rasdi925@uitm.edu.my
    20 Ghazirah Binti Mustapha0 @ Mustafa (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823184
    019-4171379
    ghazirah039@uitm.edu.my
    21 Lim Teong Yeong (Dr.) Pensyarah Kanan DM52 04-3823207
    012-4689183
    tylim527@uitm.edu.my
    22 Mahamad Hisyam Bin Mahamad Basri(Ts) Pensyarah Kanan DM52 04-3823156
    019-4714541
    mhisyam.mbasri@uitm.edu.my
    23 Mohd Rozaiman Bin Aziz (Ts Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823172
    0194737177
    man@uitm.edu.my
    24 Rosley Bin Jaafar Pensyarah Kanan DM52 04-3823179
    019-5668192
    rosley110@uitm.edu.my
    25 Sharzali Bin Che Mat (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823039
    019-4792423
    sharzali.chemat@uitm.edu.my
    26 Aliff Farhan Bin Mohd Yamin Pensyarah DM45 04-3822828
    012-9194967
    aliff.farhan6205@uitm.edu.my
    27 Ana Syahidah Binti Mohd Rodzi Pensyarah DM45 04-3823040
    019-4768621
    anasyahidah@uitm.edu.my
    28 Ahmad Faiz Bin Zubair (Ts Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3822828
    012-6248583
    ahmadfaiz@uitm.edu.my
    29 Aziurah Binti Mohd Shah Pensyarah DM45 04-3823213
    011-10987490
    aziurah623@uitm.edu.my
    30 Azmi Bin Husin Pensyarah Kanan DM52 04-3822828
    016-6565893
    azmih@uitm.edu.my
    31 Azman Bin Ahmad Bakir (Ts) Pensyarah DM45 04-3822828
    012-2044418
    azmanbakir@uitm.edu.my
    32 Aznifa Mahyam Binti Zaharudin (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823194
    019-4721308
    aznifa@uitm.edu.my
    33 Chiang Ee Pin Pensyarah DM45 04-3823196
    019-4109118
    chiang738@uitm.edu.my
    34 Dzullijah Binti Ibrahim Pensyarah Kanan DM52 04-3823162
    011-27001910
    dzullijah@uitm.edu.my
    35 Fairosidi Bin Idrus Pensyarah Kanan DM52 04-3823159
    013-4805422
    shidee@uitm.edu.my
    36 Farrah Noor Binti Ahmad(Ts Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823214
    012-4087389
    farra728@uitm.edu.my
    37 Halim Bin Ghafar Pensyarah DM45 04-3822828
    019-3686751
    halim4346@uitm.edu.my
    38 Hazimi Ismail Pensyarah DM45 019-2321037
    019-2321037
    hazimi0172@uitm.edu.my
    39 Khairul Fauzi Bin Karim (Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3823183


    khairulfauzi098@uitm.edu.my
    40 Mohd Huzaifah Bin Yusoff Pensyarah DM45 04-3823189
    019-4488779
    mohdhuzaifah521@uitm.edu.my
    41 Mohd Rozalee Bin Abu Hassan Pensyarah Kanan DM52 04-3823158
    019-5207915
    mohdroza@uitm.edu.my
    42 Nor Liawati Binti Abu Othman Pensyarah Kanan DM52 04-3823211
    019-4442989
    norliawati086@uitm.edu.my
    43 Norasikin Binti Hussin Pensyarah Kanan DM52 04-3823201
    019-5732862
    norasikin245@uitm.edu.my
    44 Normariah Binti Che Maideen Pensyarah Kanan DM52 04-3823161
    013-4331305
    normariah@uitm.edu.my
    45 Nor Suhada Binti Abdullah Pensyarah DM45 04-3823192
    019-4168876
    norsuhada2319@.uitm.edu.my
    46 Nur Hayati Binti Mohd Yahya Pensyarah Kanan DM52 04-3823160

    nurhayati628@uitm.edu.my
    47 Rizal Bin Mohamed Noor Pensyarah Kanan DM52 04-3823166
    013-4284500
    reezal@uitm.edu.my
    48 Rosniza Binti Rabilah Pensyarah Kanan DM52 04-3823040
    014-2491096
    rosniza.rabilah@uitm.edu.my
    49 Rozaini Bin Othman(Dr) Pensyarah Kanan DM52 04-3822828
    019-4445410
    rozaini.othman@uitm.edu.my
    50 Siti Mardini Binti Hashim Pensyarah Kanan DM52 04-3823161
    012-6925288
    mardinih@uitm.edu.my
    51 Siti Nur Amalina Binti Mohd Halidi Pensyarah DM45 04-3823192
    017-5882562
    sitinur6182@uitm.edu.my
    52 Siti Shareeda Binti Mohd Nasir Pensyarah DM45 04-3823185
    017-5383698
    shareeda.mn@uitm.edu.my
    53 Mohd Nor Hakim Bin Hassan Pensyarah DM45 04-3823198
    019-4426464
    mn.hakim@uitm.edu.my
    54 Jamilah Binti Talib Pensyarah DM45  019-3373223  
    55 Nurul Nadiah Binti Azmi Pensyarah DM45  019-3977216  
    56 Hazim Bin Sharudin Pensyarah DM45  013-5025160  
    57 Noor Aniza Binti Norrdin Pensyarah DM45  016-4449897  
    58 Aminuddin Bin Hamid Pensyarah DM45  013-2223780  
    59 Nurul Muthmainnah Binti Mohd Noor Pensyarah DM45  016-2785627  
    60 Norheliena Binti Aziz Pensyarah DM45  018-9520956  
    61 Nurul Syuhada Binti Khusaini Pensyarah DM45  013-3992787  
    62 Ya'akob Bin Yusof Pensyarah DM45  019-6052850  
    63 Muhamad Ridzuan Bin Ariffin Pensyarah DM45  019-7454803  
    64 Natasha Binti Ahmad Nawawi (Dr) Pensyarah Kanan DM52  012-3238741  
    65 Mahfuzah Binti Zainudin Pensyarah DM45  013-4752108  
    66 Muhammad Faris Bin Abd Manap Pensyarah DM45  017-3778194  
    67 Nor Shamimi Shaari @MD Noh Pensyarah DM45  013-5045742  
    68 Rohidatun Binti Mahmod @ Wahab Pensyarah DM45  013-6679978  
    69 Nor Azirah Binti Mohd Fohimi Pensyarah DM45  010-2207907  
             


    SENARAI STAF SOKONGAN FAKULTI KEJURUTERAAN MEKANIKAL:

    No. Nama Jawatan No. Telefon Emel
    1 Ahmad Khuzairi Bin Omar Bakhi Penolong Pensyarah Kanan 04-3823169 khuzairi387@uitm.edu.my
    2 Mohamad Sopi Bin Salleh Penolong Pensyarah Kanan 04-3823181 sopisalleh@uitm.edu.my
    3 Azizan Bin Zakaria Penolong Pensyarah 04-3823157 azizan.zakaria@uitm.edu.my
    4 Helmi Bin Che May Penolong Pensyarah 04-3823167 helmi199@uitm.edu.my
    5 Lesairuamin Bin Leiahs Penolong Pensyarah 04-3823292 lesairuamin596@uitm.edu.my
    6 Mat Rasid Bin Abas Penolong Pensyarah 04-3823168 rasid448@uitm.edu.my
    7 Mohamad Nor Faizal Bin Che Ahmad Penolong Pensyarah 04-3823209 mnfaizal.cahmad@uitm.edu.my
    8 Mohd Fais Bin Nadzlan Penolong Pensyarah 04-3822828 mohdfais209@uitm.edu.my
    9 Mohd Najib Bin Ismail Penolong Pensyarah 04-3823150 mnajib.ismail@uitm.edu.my
    10 Mohd Sya'arani Bin Mohd Zikri Penolong Pensyarah 04-3822828 syaarani@uitm.edu.my
    11 Muhammad Hasyim Azhani Bin Ismail Penolong Pensyarah 04-3823209 hasyimazhani@uitm.edu.my
    12 Muhammad Naser Bin Omar Penolong Pensyarah 04-3822828 muham720@uitm.edu.my
    13 Norhashidi Bin Hashim Penolong Pensyarah 04-3823168 hashidi443@uitm.edu.my
    14 Rozi Bin Ali Penolong Pensyarah 04-3823167 rozi.ali@uitm.edu.my
    15 Sazali Bin Ahmad Jumli Penolong Pensyarah 04-3823181 sazali212@uitm.edu.my
    16 Shaiful Izham Bin Shaari Penolong Pensyarah 04-3823225 izham048@uitm.edu.my
    17 Wan Mohd Syafiq Bin Wan Seman Penolong Pensyarah 04-3823169 wansyafiq@puitm.edu.my
    18 Wan Zubaidah Binti Wan Karma Penolong Pensyarah 04-3823201 wzubaidah.wkarma@uitm.edu.my
    19 Zool Helmy Bin Ismail Penolong Pensyarah 04-3823225 zool.helmy@uitm.edu.my
    20 Abdul Halim Bin Saad Penolong Jurutera 04-3823226 ahalim.saad@uitm.edu.my
    21 Amir Shahril Bin Ishak Penolong Jurutera 04-3822452 amirshahril@uitm.edu.my
    22 Mohamad Rozi Bin Mohammad Nazir Penolong Jurutera 04-3823187 / 3205 rozi.nazir@uitm.edu.my
    23 Amir Shahrul Bin Ishak Penolong Jurutera    
    24 Mohd Nazri Bin Abdul Rahim Penolong Jurutera 04-3822453 mohdnazri.arahim@uitm.edu.my
    25 Mohd Noor Bin Mohamud Penolong Jurutera 04-3823202 mnoor.mohamud@uitm.edu.my
    26 Mohd Pazali Bin Azmi Penolong Jurutera 04-3823204 pazali.azmi@uitm.edu.my
    27 Mohd Ridzuan Bin Ramli Penolong Jurutera 04-3822451 mohdridzuan.ramli@uitm.edu.my
    28 Nurbaidura Bt Mohamad Nayan Penolong Jurutera 04-3823227 nurbaidura.nayan@uitm.edu.my
    29 Shahrizam Bin Johar Penolong Jurutera 04-3823151 shahrizam.johar@uitm.edu.my
    30 Syahril Naim Bin Abdul Ghani Penolong Jurutera 04-3823224/3225 syahrilnaim@uitm.edu.my
    31 Tunku Noor Ikmal bin Tunku Ishak Penolong Jurutera 04-3823224 ikmalakma@uitm.edu.my

     

    PROGRAM DIPLOMA

     BIL PROGRAM  SYARAT KEMASUKAN
    1 EM110 - DIPLOMA MEKANIKAL Rujuk portal pengambilan pelajar    

     

    PROGRAM IJAZAH

     BIL PROGRAM  SYARAT KEMASUKAN
    1 EM241 - BACHELOR OF ENGINEERING (MANUFACTURING) (HONS) MECHANICAL Rujuk portal pengambilan pelajar  

     

    PROGRAM MASTER

     BIL PROGRAM  SYARAT KEMASUKAN
    1 EM750 - MASTER OF SCIENCE MECHANICAL ENGINEERING (BY RESEARCH)  Rujuk portal utama FKM

     

    PROGRAM PHD

     BIL PROGRAM  SYARAT KEMASUKAN
    1 EM990 - DOCTORS OF PHILOSOPHY IN MECHANICAL ENGINEERING Rujuk portal utama FKM 

    Today

    Users  
    Sessions  
    Pageviews  

    *Data source: Google Analytics

    Universiti Teknologi MARA(UiTM)
    Cawangan Pulau Pinang Kampus Permatang Pauh
    13500 Permatang Pauh
    Pulau Pinang

    General Inquiry:
    Unit Komunikasi Korporat, UiTM Cawangan Pulau Pinang

    Website Inquiry:
    korporatpenang@uitm.edu.my

    Tel: +6 (04) 382 2888/3598
    Faks: +6 (04) 382 2776